Poradňa je určená len na otázky týkajúce sa nočného močenia.

V zmysle článku 6 ods. 1 písm. a) a v spojení s článkom 9 ods. 2 písm. a) nariadenia GDPR týmto udeľujem spoločnosti s ručením obmedzeným FERRING Slovakia s. r. o., zapísanej v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka číslo 87073/B so sídlom na adrese Apollo, Prievozská 4D, Blok E, 821 09 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 46 987 932 (ďalej len „spoločnosť FERRING“), súhlas so spracúvaním mojich osobných údajov v nasledovnom rozsahu: meno, e-mailová adresa a popis zdravotného stavu, a to na účel poskytnutia odpovede na mnou položenú otázku v rámci Poradne na webovej stránke www.nocnemocenie.sk.

Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať, a to zaslaním oznámenia o jeho odvolaní spoločnosti FERRING na adresu jej sídla uvedenú vyššie alebo elektronickou poštou na adresu: SK0-Recepcia@ferring.com.

Ďalšie informácie ohľadom spracúvania Vašich osobných údajov sú dostupné na Informácia o spracúvaní osobných údajov, alebo si ich môžete vyžiadať prostredníctvom elektronickej pošty na adrese SK0-Recepcia@ferring.com.

Kto odpovedá na vaše otázky?

Prof. MUDr. Ladislav Valanský, PhD. (1947)

Od roku 1971 pracuje nepretržite na Urologickej klinike UN L. Pasteura v Košiciach, v rokoch 1989-2013 bol prednostom urologickej kliniky. Diagnostike a liečbe inkontinencie, neurogénneho mechúra a funkčných porúch močenia kam patrí aj nočné močenie, sa venuje od roku 1978 a patrí k priekopníkom zavádzania modernej urodynamiky do klinickej praxe na Slovensku.

  Otázka

  Prosím Vás o radu ohľadom nočného močenia.

  prof. L. Valanský

  Častejšie nočné močenie má viacero príčin a úspešnosť liečby je tak založená na správnom určení príčiny. Najlepšie je začať s vyšetrením u Vášho všeobecného lekára, ktorý Vás v prípade potreby poukáže na urologické vyšetrenie a v prípade potreby aj k iným špecialistom, ktorí sa zaoberajú problematikou častého nočného močenia.

  Otázka

  Dobrý deň pán Prof. MUDr Valanský Obraciam sa na Vás s prosbou a mojim problémom. V septembri 2019 bol som operovaný na rakov.prostaty v výsledkom RAPE. 17 mesiacov pravidelne cvičím Kegelove cviky. Stav je nasledovný.Cez deň vypijem približne 1,5litra tekutín. V noci vymočím podľa okolností 1,5 až 1,8l. Ide to všetko do fľaše s ktorou spím. Prvý krát vylievam s pravidelným budením o 3.hod od 0,5 do 0,7litra. Ráno po 7 hod.od 0,7 do 1,0litra. Cez deň od 7hod do 17hod LEN max 0,15litra s tým čo ľadviny spracujú to všetko vytečie.19.febr.bola cytoskopia s výsledkom:flexibylným nástrojom k zvieraču-ten plne funkčný, adekvátne reagujúci bez známok nedostatočnosti..inšpekcia miesta anastomózy po RAPE, tá voľne priechodná bez známok striktúry, následne voľne intravezikálne..sliznica hladká, lesklá, ústia bilant na plike s ejekciou číreho moču, bez známok trabekulizácie, primeraný perioperačný a pooperačný stav. Diagn.záver: inkontinencia po RAPE LIEČBA: Solifenacin 5mg/1R..bez účinku..nasadená BETMIGA 50mg/1R..výsledok zväčšenie objemu mechúra z 0,3 na 0,4litra. Moje nočné poznatky: niekedy sa zobudím na bolesť na úrovni zvierača, keď potlačím moč začne vytekať, ale cez deň sa to neupravilo. .výtok stály. Odobratá vzorka na kultivačné vyšetrenie.. výsledok..pôdy sterilné. Môj dojem: v polohe ležmo zvierač je funkčný na 50 až 70%..v polohe stojmo akoby sa svalstvo okolo zvierača uvoľnilo a tým zvierač ochabuje. Po Betmige mám ordinovaný duloxetín - Yentreve, resp jeho náhradu LOXENTIA 20mg/1-0-1. Poteším sa každej pomocnej rade. Ďakujem a zostávam so želaním dobrého zdravia a pekných dní Kubica..74.rokov

  prof.L. Valanský

  Odpoveď Vážený pán Kubica, z údajov ktoré uvádzate je zrejmé, že máte po RAPE výrazný stupeň inkontinencie a to následkom poškodenia zvierača s prakticky totálnym únikom moču. Solifenacin, Betmiga aj Loxentia sú pri takom stupni pomočovania vždy neúčinné a ich ďalšie užívanie vrátane Kegelových cvikov je zbytočné. Výrazne znížiť množstvo unikajúceho moču možno jedine operačne zvýšením uzáverového tlaku močovej rúry pomocou umelého zvierača, prípadne suburetrálnou páskou. Kľúčové je, aby ste sa o vhodnosti tejto liečby poradil s urológom, ktorý vás operoval. Je na ňom, či Vám operáciu vykoná sám, alebo Vás poukáže na urologické pracovisko, ktoré sa špecializuje na liečbu inkontinenciu po RAPE.

  Otázka

  Vecer uzivam Tanyz, v noci mam z toho silnu erekciu, kvoli tomu sa mam problem vymocit. Cez den je to uz v poriadku. Mam zvacsenu prostatu. Existuje nejaka nahrada za tento liek? Dakujem pekne.

  prof. Valanský

  Väčšina pacientov udáva po tomto lieku a podobných prípravkoch skôr zhoršenie erekcie. Príčinou zvýšenej erekcie môže u Vás byť väčšia náplň močového mechúra zo zvýšenej produkcie moču počas nočného spánku, alebo z reziduálneho (zbytkového) moču po močení. Odporúčam vám najprv prejsť na úživanie Tanyzu ráno po raňajkách a nie večer pred spaním, ak to nepomôže, treba skontrolovať vyprázdňovanie mechúra u Vášho urológa.

  Otázka

  Dobrý deň, Mám 59 rokov, inak dobrý zdravotný stav. Mám slabší prúd moču, momentálne už len občas nočnú polyuriu. Prostata nie je zväčšená. Užívam tamsolusin, ktorý mi zvyšuje tep okolo 10. Cítim to trochu ako nepríjemne. Dá sa užívať tento liek napr. každý 2. deň, aby sa znížili vedľajšie účinky alebo ho nahradiť nejakým iným. ďakujem.

  prof. Valanský

  Zvýšenie tepovej frekvencie s búšením srdca patrí k zriedkavým nežiadúcim účinkom nielen tamsulosinu, ale aj iných alfa-adrenolytík užívaných na liečbu obtiaží s močením pri benígnej hyperplázii prostaty. Keďže píšete že prostatu nemáte zväčšenú, tak jeho ďalšie užívanie prichádza do úvahy len vtedy, keď po ňom pozorujete evidentné zlepšenie prúdu moču. Účinok tamsulosinu užívaného ob deň na močenie aj tepovú frekvenciu treba najprv otestovať, v prípade pretrvávania búšenia srdca Vám odporúčam liečbu ihneď prerušiť a konzultovať kardiológa, aby posúdil bezpečnosť jeho užívania. V každom prípade musíte o tom najprv konzultovať Vášho urológa, do ktorého kompetencie patrí nielen indikácia, ale aj akákoľvek zmena v ním navrhnutej urologickej liečbe.

  Otázka

  Dobrý deň, bola mi diagnostikovaná nočná polyúria. Liečil som sa asi tri roky / minyrin 240/, stále kontroly, stav sa nemení 4-5 x za noc musím na wc. Momentálne neberiem lieky ani nechodím na kontroly, veď na čo, keď lieky nezaberajú a dokonca sú nejak silné. Čo by ste mi doporučil, mám 58 rokov S pozdravom: Jaroslav Bozáň

  prof. Valanský

  Pri zlyhaní Minirinu dokonca v maximálnej povolenej dávke je nutné ešte raz prehodnotiť správnosť diagnózy a hlavne jej príčiny, lebo ju spôsobujú ju 3 mechanizmy - vodná, osmotická alebo zmiešaná diuréza. Podstatné je, že sa prejavujú rovnako, ale liečia rozlične. Začneme prehodnotením 24 hod. produkcie moču, to znamená, že budete merať a zapisovať čas a objem každého jedného močenia cez deň aj v noci počas 48-72 hod. Minirin v tom čase neužívajte. Kľúčové dáta sú 24 hod. objem a osobitne nočný objem moču (do toho sa počíta aj prvé ranné močenie) a tiež najväčší jednorazový objem moču, ktorý ste dosiahol. Bez týchto údajov sa k ďalšiemu postupu neviem vyjadriť.

  Otázka

  Dobrý deň, veľmi prosím o radu s nočným močením. V noci chodím 7 až 10 x a vymočím cca 3/4 litra. Cez deň chodím viackrát. Najviac mi ale vadí, že niekedy keď sa vymočím a snažím sa vytlačiť čo najviac, tak asi o 3 minúty ma núti ísť znova a vymočím veľmi malé množstvo. Lekár ku ktorému chodím len povedal, že sa s takým prípadom ešte nestretol. Mám vyoperovanú prostatu a užívam ráno Zabcare 1 tabl. a večer Betnigu 1 tabl. Za Vašu odpoveď Vám veľmi ďakujem

  prof.Valanský

  Uvádzate že máte vyoperovanú prostatu - táto operácia sa robí len pri rakovine prostaty - alebo išlo len o odstránenie prostaty? Máte reziduálny moč? Kde ste bol operovaný? Bez toho sa predbežne k vášmu vyšetreniu neviem vyjadriť.

  Otázka

  Dobrý deň,pán profesor. Mám vyoperovanú prostatu. Veľmi často chodím močiť. V noci aj 10 x a vymočím cca 3/4 l moču. Ke´D idem cez deň, tak často sa mi stáva že keď sa vymočím a snažím sa tlačiť čo najviac, o 3-4 min. ma núti znovu sa vymočiť, pričom vymočím len cca 3 ml. Užívam ráno Zabcare a večer &betmigu po 1 tabletke. Urológ ku ktorému chodím povedal že sa s takým prípadom ešte nestretol. Prosím o radu, ak by som ohol, tak by som prišiel na vyšetrenie k Vám. Ďakujem Pavol

  prof.Valanský

  Keď tomu dobre rozumiem, tak maximálna kapacita vášho mechúra nedosahuje ani 1 dcl, k tomu zrejme máte aj problém s močením keď uvádzate, že pri močení používate tlačenie. V tomto prípade treba pátrať po zbytkovom moči v mechúri po vymočení, predpokladám, že váš urológ to zistil. Pokračovať budem pri odpovedi na vašu ďalšiu otázku z 5.8.

  Otázka

  Dobry deň pan profesor, Znovu sa obraciam k Vám o radu. Problem s nočným močením 3-4 a cez deň. Viac ako 10 x. Dignozované zväčšenie prostaty. Môžem užívať Nokturna pred spaním a cez den Flomax alebo Rapaflow? Nokturna zaberá v noci, no cez den už nemá účinok .Otazkba znie ci je mozne mix 2 rôzne lieky. Ďakujem za skorú odpoved.. S pozdravom, Jozef Škobla

  prof. Valanský

  Podobné obtiaže ako píšete sú pri zväčšení prostaty bežné. V prípade, že sa mechúr vyprázdňuje dostatočne, tak sa to lieči medikamentózne, ak už lieky nezaberajú alebo človek sa nevie vymočiť, tak je liečba operačná. Treba vedieť, že potiaže s častým močením môže zhoršiť aj nadmerný príjem tekutín. Normálnemu príjmu tekutín zodpovedá asi l,6 - 1,8 litra moču /24 hodín. Či už u Vás nastal čas na operačnú liečbu prostaty sa spýtajte Vášho ošetrujúceho urológa.

  Otázka

  Dobrý deň Každú noc chodím na toaletu 2x mám veľmi slabý prúd Mám 50 rokov ˇcez deň je to v pohode za celi deň idem možno 4x na toaletu len prúd mám slabý Čo by mi pomohlo. Ďakujem za odpoved. Teraz k lekárovi sa tak skoro nedostanem

  prof. Valanský

  V prípade veľmi slabého prúdu moču ktorý spôsobujú viaceré ochorenia vám odporúčam najprv absolvovať vo vlastnom záujme urologické vyšetrenie, bez neho vám neviem dať žiadnu múdru radu. Na vyšetrenie vám vystaví poukaz váš všeobecný lekár.

  Otázka

  Dobry den prajem prosim Vasmam otazku .Liecim sa davno asi 15 rokov a bol so m aj na operaciu prostaty pred 8 rokmy diagnoza diagnoza nocna polyuria a dodavam este ze operacia prostaty mi nepriniesla ziadne zlepsenie sucastne mi urolog indikuje liek urorec 8 mmg pricom mi vobec nepomaha meram si mnozstvo mocu a za 24 hod vymocim asi3 az 4 l mocu bol som na kontrole nefrologie z vysledkom v poriadku prosim vas co mam este robit pre zlepsenie mojho sucastneho stau? dakujem ps mam 76 rokov

  prof. Valanský

  Dobrý deň. Z množstva moču je jasné, že Váš problém súvisí v prvom rade s nadmerným príjmom tekutín (rád by som vedel, kto vám odporučil piť také kvantá vody). Normálne množstvo moču vo vašom veku je totiž cca 1,6 litra/24 hod!, čomu zodpovedá vypiť asi 1,8 L/deň. Znižovať príjem sa musí postupne počas 2-3 mesiacov, v prípade cukrovky je treba sa poradiť s diabetológom. Urorec treba vysadiť, v tejto situácii Vám nemôže nijako pomôcť. Privítam, ak sa po úprave pitného režimu opäť ohlásite.

  Otázka

  Dobry den. Mam 62 rokov. Posledne cca 2 roky sa budim 1-2x v noci a idem sa vymocit. Prvykrat sa budim okolo 1 hodiny rano, potom okolo 4 hodiny. Nie je to takto uplne pravidelne, ale velmi casto. Po tom druhom prebudeni uz vacsinou nemozem zaspat a rano sa citim unaveny. Spat chodim okolo 22 hodiny. Je to prosim Vas v mojom veku bezny stav? Dakujem za radu a prajem Vam pekny den.

  prof. Valanský

  Bežný stav nevyžadujúci vyšetrenie ani liečbu je jedno nočné močenie. Príčin častejšieho močenia je viac. Môže to byť nadmerný príjem tekutín pred spánkom, povrchný nekvalitný spánok, chrápanie, cukrovka, srdcová slabosť, poškodený žilový systém, dráždivý mechúr, u mužov aj zväčšená prostata. Najčastejšou príčinou u oboch pohlaví je nadmerná nočná tvorba moču (nočná polyúria), kedy množstvo nočného moču (vrátane 1. ranného močenia) tvorí viac ako tretinu z 24hod. objemu moču. Zisťovanie príčiny zahajuje vždy samotný pacient doma meraním a zapisovaním objemu každého jedného močenia počas 48-72 hod., močí sa do kuchynskej odmernej nádobky. S nameranými údajmi odporúčam konzultovať urológa, ktorý rozhodne aj o eventuálnej potrebe iných vyšetrení.

  Otázka

  Dobrý večer, pán profesor. Dnes, t. j. 30. 6. 2018, som si prečítala Vaše vyjadrenie k mojej otázke zo dňa 29. 5. 2018 15:57 a viem, že je to so mnou veľmi vážne. S prepáčením, všetka sranda ide bokom. Faktom zostáva, že to ide ešte viac do psychiky ako doteraz. Som veeeľmi nervózna, cítim v sebe veeeľké napätie a pravdaže hoci beriem Emselex 15 mg, mám tie isté ťažkosti, o akých som Vám písala. Žijem v zariadení sociálnych služieb, no budem sa snažiť Vám požadované údaje o mojom močení poslať čo najskôr. V pondelok idem za hlavnou sestrou a v utorok 3. 7. by mala prísť naša lekárka (začínajú sa dovolenky). Môže mať na moje časté močenie vplyv aj to, že nežijem v prirodzenom prostredí a o rodinu som dávno prišla? Je to moje podozrenie. Nemám možnosť odísť zo zariadenia ani na dovolenku. Nemám nikoho, kto by ma aspoň na pár dní prijal. Veľmi sa bojím, čo bude ďalej, a veľmi som sa zmenila. Ako? Myslím, že toto rozpisovať nemusím. Ďakujem.

  Prof. Valanský

  Že je to s vami veľmi vážne z urologického hľadiska sa dá povedať jedine ak sa nájde aj nejaké vážne urologické ochorenie a to sa nestalo. Psychika môze zohrávať pri takých ťažkostiach s mechúrom rozhodujúcu úlohu, len o tom musí vedieť aj lekár, ktorý vás lieči. Pokiaľ vám Emselex nepomohol, okamžite ho prestante užívať. Anticholinergika, ku ktorým patrí tento liek maju totiž veľa vedľajších účinkov a smú sa užívať jedine vtedy, ak sú účinné, ale aj to v čo najnižších dávkach.

  Otázka

  Dobrý deň, pán profesor, chcela by som Vás poprosiť o pomoc, resp. radu. Nemám diagnostikovaný HMM, ale na časté nutkanie na močenie a štípanie a pálenie v močovej trubici mi bol naordinovaný Spasmed 15 mg a Urowaxom. Všetko sa pominulo, začala som normálne fungovať, tesiť sa zo života, lenže po troch mesiacoch som začala mat problémy s očami a tlakmi v hlave. Zmenili mi liečbu na Betmiga 50 mg a presne tie iste príznaky už po prvej tabletke, bolesti očí, tlaky v hlave a vyšší tlak, čo ja som nikdy nemala problémy s tlakom. Práve vždy nízky… som z toho nešťastná, potrebujem normálne žiť… na jednej strane super, žiadne urologické problémy, na druhej strane nežiaduce účinky, ktoré mi znepríjemňujú život 🙁 Sú ešte iné lieky, ktorý by nespôsobovali takéto problémy? Beriem ešte antikoncepciu Evra, je možné, že by tie lieky spolu urologikami nesúhlasili??? Stretávate sa s takýmito nežiaducimi účinkami? Sucho v ústach ani zápchu som nemala. Mám 40 rokov. Ďakujem za pomoc

  Prof. Valanský

  Spasmed s Betmiga majú úplne rozdielnu molekulu, úplne rovnaké ťažkosti pri Betmige sú neobvyklé. Nemám vysvetlenie ani na efekt Spasmedu v kombinácií s Urovaxomom, keď ten druhý sa predpisuje výlučne na opakované bakteriálne infekcie močového mechúra. Liekov typu Spasmedu (anticholinergika) je viac, ale u všetkých sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Odporúčam na nejaký čas vynechať všetky podobné lieky a redukovať nadmerný príjem tekutín, čo je v súčasnosti častý problém (pri normálnom príjme tekutín je 24 hod. výdaj moču cca 1,5 litra

  Otázka

  Dobrý deň, mám 34 rokov, chcela by som sa opýtať, či môže noktúria (2× za noc) súvisieť s dlhoročnou zvýšenou glomerulárnou filtráciou (nad 2). Ďakujem.

  Prof. Valanský

  Nevidím medzi nimi súvislosť.

  Otázka

  Pán profesor, ďakujem za Vašu odpoveď z 23. 5. 2018. Po Vašom odporučení som si zmeral množstvo moču v noci. Mal som 420 ml, 530 ml a 490 ml. Môj problém je však v tom, že vymočím malé množstvo moču, a preto musím často močiť. V noci je to 7× až 10×, niekedy pri väčšom množstve moču aj viackrát. Za Vašu radu a odporúčanie na liečbu Vám vopred ďakujem.

  Prof. Valanský

  Tak nízke jednorázové objemy moču po úspešnej operácii prostaty (ľahké spustenie močenia, vymiznutie zbytkového moču) sú pri chýbaní močovej infekcie neobvyklé. Pri hľadaní príčiny je vhodné doplnit komplexné urodynamické vyšetrenie, konzultovať neurológa a ev. urobiť cystoskopiu + overiť kapacitu mechúra v celkovej anestézii.

  Otázka

  Môžu lieky na tlak spôsobiť nočné pomočovanie co-volsacor, nebilet… veľmi tvrdo spím, udržím 1,5 dl moču, cez deň idem 12- až 15-krát, v noci 2-krát alebo prespím s mokrou vložkou. Dá sa to liečiť bez plienok? Pomohla by páska… problémom je veľmi tuhý spánok…

  Prof. Valanský

  Môžu na to mať vplyv, ale nikdy nie až taký závažný, ako píšete. Jediný spôsob ako to zmeniť je ísť na urologické vyšetrenie, kde sa zistí príčina a na tomto základe aj nasadí liečba.

  Otázka

  Udržím len 1,5 deci moču, keď tuho zaspím, z únavy to je stále, stane sa mi, že som mokrá, pomočená, a to mam vložku napitú močom, veľmi tvrdo spím. Dá sa to liečiť bez toho, aby som nosila plienky? Na urologické som chcela ísť, ale čakajú tam pacienti už od 5. hod. ráno, nemám na to nervy…

  Prof. Valanský

  V prvom rade treba zistiť príčinu tak malej kapacity močového mechúra, závažným príznakom je, že sa pomočíte dokonca aj v spánku. Urologické vyšetrenie preto považujem vo Vašom prípade za naliehavé, najlepšie bude, ak poprosíte svojho všeobecného lekára aby Vám pomohol pri urýchlení urologického vyšetrenia. Neíst k urológovi len preto, že treba dlhšie čakat na poradie nie je dobrý nápad. Môžte využit možnost objednať sa na presnú dobu za poplatok, ak bývate vo veľkom meste, môžte využit vyšetrenie na urologickej ambulancii fakultnej alebo univerzitnej nemocnice, kde sa poplatky nevyberajú.

  Otázka

  Pán doktor, ďakujem Vám, že ste mi odpovedali. Písala som Vám 13. 5. t. r. v čase 11.05. Okrem toho, že som Vám písala, pátrala som ďalej. Tak som sa dostala k lekárovi, ktorý je urolo-gynekológ. Bola som u neho 24. 5. na vyšetrení. Doniesla som mu všetky výsledky, ktoré na presnú diagnostiku potreboval: mala som so sebou výsledok 24 hod. zbierania moču spolu s písomným záznamom času močenia a príjmu tekutín (12 hod. noc a 12. hod. deň). Ďalej glykémiu (mám ju v poriadku) a vzorku moču so sebou. Pán doktor ma gynekologicky a aj ultrazvukom vyšetril. Povedal mi, že gynekologicky som v poriadku, ale mám hyperaktívny močový mechúr. Predpísal mi liek Emselex 15 mg s dávkovaním 0-1-0 tabletky. Pravdaže, musím chodiť na kontroly. Dnes som užila štvrtú tabletku a zatiaľ bez zmeny (asi je to priskoro). Lekárnička mi povedala, že zmeny sa dostavia až o 3 mesiace. No dočítala som sa, že začiatok ústupu problému môže nastať za dva týždne. Najviac ma trápi, že pre časté prebúdzanie sa spolu s potrebou sa vymočiť sa som nespala celú noc už celé týždne. Už tie týždne prerástli do obdobia asi dvoch mesiacov. Neviem, ako to obdobie prekonať. Sú dni, keď bývam taká unavená, že ani myslieť nedokážem. Môžete mi aspoň v tomto poradiť? Zo srdca ďakujem.

  Prof. Valanský

  Intenzita Vašich obtiaží je velmi vysoká, dlhodobé chýbanie spánku je pre organizmus veľmi vyčerpávajúce a má negatívny vplyv na mentálnu a fyzickú výkonnosť. Emselex je veľmi účinný liek a pokiaľ nebude vôbec účinkovať do 10-14 dní, treba hľadať aj iné príčiny častého močenia ako hyperaktívny mechúr. Pošlite mi prosím nameraný údaj o maximálnom množstve moču na jedno močenie a koľko moču v priemere vyprodukujete za 24 hod. Potom sa vyjadrím k ďalšiemu postupu.

  Otázka

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Ešte minulý rok v máji sme boli s dcérou (6-ročnou) na vyšetrení kvôli nočnému pomočovaniu. V podstate sa pocikávala skoro každú noc. Suché obdobie predtým nemala. Pán doktor jej diagnostikoval „syndróm tuhého spáča“ a predpísal Minirin Melt, ktorý brala cca od septembra do decembra. Počas tohto obdobia mala sem-tam 1 – 3 suché noci za sebou, ináč sa popiškala. V januári dostala chrípku, tak sme ho vysadili, pretože potrebovala v noci zapíjať lieky. Odvtedy sa začala sama v noci budiť na to, že jej treba piškať, išla sa vypiškať a všetko bolo v poriadku. Budila sa tak cca mesiac, tak sme jej opäť nezačali podávať Minirin s tým, že už je to asi v poriadku. Po mesiaci sa prestala budiť a vydržala do rána bez nehody. V priebehu 2 mesiacov sa jej nehoda stala asi 2× za celý čas. Teraz cca po 4-mesačnom období sa však opäť začala popiškávať cca raz za dva týždne a v poslednom čase aj 2 noci za sebou, potom má 1 – 2 noci suché a opäť. Prestala sa na to budiť. Chcem sa opýtať, ci sme neukončili liečbu predčasne. Bolo potrebné aj napriek suchým nociam naďalej podávať liek? Máme ho opäť začať podávať? Ďakujem veľmi pekne za radu.

  Prof. Valanský

  Aj vzhľadom na dobrý účinok liečby by som na prechodnú dobu odporučil znovu užívať Minirin. Z toho ako zareagovala na liečbu sa dá očakávať, že nočné pomočovanie nebude mať u dcérky dlhé trvanie.

  Otázka

  Dobrý deň. Mám 60 rokov. Pred viac ako 10 rokmi (neviem to presne) som bola na histerektómii. Po nej som užívala estrevu predpísanú gynekológom. Pre nadmerné ochlpenie na tvári som ju prestala užívať. Odvtedy nemám migrény. Pre inkontinenciu navštevujem urologickú amb. Mám predpísané pomôcky a beriem liek s názvom asolfena. Tá je už zrejme neúčinná, pretože na nočné močenie sa budím 3× až 4× za noc. Prekáža mi to. Môj lekár mi povedal, že okrem asolfeny mi už nemá čo iné predpísať. Môžete mi poradiť?

  Prof. Valanský

  Je to pravdepodobné preto, že má nočnú polyúriu (nadmernú nočnú tvorbu moču) a na to asolfena neúčinkuje. Diagnóza sa stanovuje mikčným denníkom doma tak, že pacient počas 48 hod. močí do plastovej odmernej kuchynskej nádobky a zaznamenáva čas a množstvo moču z každého močenia. S týmto záznamom choďte znovu za urológom. Dajte mi vedieť, ako to dopadlo.

  Otázka

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na moju 4-ročnú dcérku, s ktorou máme už skoro rok problém s močením. V noci chodí 3× – 5×, cez deň chodila aj každú polhodinu. Na urológii jej nasadili mictonorm pol tabl. ráno a pol tabl. večer. Stav sa troška upravil, ale nie úplne. V noci aj tak vstane na cikanie 1× – 2×, nikdy sa zatiaľ nepocikala. Na wc sa vždy vyciká, ale v menšom objeme. 30 – 50 ml. Teraz počas liečby mictonormom vyciká cca 80 ml. Veľakrát mi povie – že jej ide zasa cikanička – stále ju dráždi na cikanie. Rozbory moču má v poriadku, sono v poriadku. Nevyciká sa však úplne. Vždy jej v močovom mechúre niečo ostane. Na nefrológii nález tiež v norme. Stále sa jej však zaparuje cikuľka. Viete mi niečo poradiť, čo by sme ešte skúsili? Skúšali sme kúpele, čaje, nahrievanie, dôkladnú hygienu. A ešte jedna otázka, aký je denný príjem tekutín pre 4-ročné dieťa? Ďakujem Vám za odpoveď.

  Prof. Valanský

  Ako som už spomínal, je dôležité, aby ďalšie vyšetrenia vašej dcérky realizoval špecialista pre detskú urológiu a urodynamiku, zvlášť ak dcérke zostáva v mechúri po vymočení zbytkový moč. V takom prípade treba totiž pátrať nielen po urologickej vrodenej vývojovej chybe, ale aj "skrytom" neurogénnom mechúri. Čo sa týka príjmu tekutín, ten sa určuje podľa hmotnosti a množstva moču. Normálnemu príjmu tekutín takto zodpovedá vytvorenie približne 25 ml na kg/deň. Príklad: pri tel. hmotnosti 20 kg je to okolo 500 ml moču/24 hod.