Otázka

    Dobrý deň, Mám 59 rokov, inak dobrý zdravotný stav. Mám slabší prúd moču, momentálne už len občas nočnú polyuriu. Prostata nie je zväčšená. Užívam tamsolusin, ktorý mi zvyšuje tep okolo 10. Cítim to trochu ako nepríjemne. Dá sa užívať tento liek napr. každý 2. deň, aby sa znížili vedľajšie účinky alebo ho nahradiť nejakým iným. ďakujem.

    prof. Valanský

    Zvýšenie tepovej frekvencie s búšením srdca patrí k zriedkavým nežiadúcim účinkom nielen tamsulosinu, ale aj iných alfa-adrenolytík užívaných na liečbu obtiaží s močením pri benígnej hyperplázii prostaty. Keďže píšete že prostatu nemáte zväčšenú, tak jeho ďalšie užívanie prichádza do úvahy len vtedy, keď po ňom pozorujete evidentné zlepšenie prúdu moču. Účinok tamsulosinu užívaného ob deň na močenie aj tepovú frekvenciu treba najprv otestovať, v prípade pretrvávania búšenia srdca Vám odporúčam liečbu ihneď prerušiť a konzultovať kardiológa, aby posúdil bezpečnosť jeho užívania. V každom prípade musíte o tom najprv konzultovať Vášho urológa, do ktorého kompetencie patrí nielen indikácia, ale aj akákoľvek zmena v ním navrhnutej urologickej liečbe.