OAB (overactive bladder) alebo aj Hyperaktívny močový mechúr je definovaný ako komplex príznakov, pod ktoré spadá urgentné alebo len časté močenie počas dňa i v noci. Medzi časté močenie sa považuje frekvencia , pod ktorú patrí potreba močiť viac ako 8x počas dňa. Častým prejavom je nutkanie na močenie, ktoré pociťujete už 30-45 minút po predchádzajúcom vymočení.

Príčina ?

Pokiaľ je Váš močový mechúr plný, mozog začne vysielať signály, ktorými započne kontrakciu jeho svalov. Zvierač močovej trubice povolí a Vy začínate močiť. Pokiaľ nie je močový mechúr dostatočne plný, je jeho svalovina relaxovaná (uvoľnená). U zdravého človeka začína nervový impulz v momente, kedy je močový mechúr dostatočne plný. Pokiaľ nefungujú nervové signály správne, jedná sa o OAB. Ide o nesprávne signály, ktoré  hlásia močovému mechúru, nech sa vyprázdni, aj keď nie je dostatočne naplnený. OAB môže byť rovnako spôsobené aj prílišnou aktivitou svalových skupín v močovom mechúre. Najčastejšou príčinou týchto problémov je infekcia močových ciest.

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory sa považujú neurologické ochorenia, alebo teda problémy komunikácie medzi mozgom a močovým mechúrom, hormonálne zmeny, slabosť svalov panvového dna, infekcie močového traktu, vedľajšie účinky liekov alebo choroby ktoré ovplyvňujú miechu ako napríklad skleróza multiplex.

Pokiaľ navštívite lekára, prvé čím začnete bude rozhovor o Vašich problémoch, symptómoch, ktoré Vás trápia. Majte pripravenú históriu svojich chorôb, lieky ktoré ste užívali alebo užívate, hospitalizácie, operačné výkony alebo akékoľvek zmeny vo Vašom živote. Po dôkladne odobranej anamnéze sa dostane na fyzikálne vyšetrenie. Doktor si Vás prehliadne, pričom sa zameria na brucho, panvu alebo i per rektálne vyšetrenie. Bude isto vhodné, ak so sebou prinesiete stredný prúd moču, pretože výsledky z neho môžu priviesť doktora k rýchlej diagnóze, ak by sa jednalo napríklad o infekciu. Je možné že budete musieť absolvovať ešte pomocné zobrazovacie vyšetrenia ako USG (sonografické vyšetrenie) alebo rôzne funkčné vyšetrenia močových ciest. To už záleží na danom lekárovi, ako bude v diagnostike pokračovať.

Liečba OAB je komplexná a záleží na vyvolávajúcej príčine. Na úvod sa pristupuje k behaviorálnej terapii, ktorá môže rovnako vyriešiť tento problém. Medzi ďalšie metódy liečby však patria cviky panvového dna – Kegelove cviky, redukcia hmotnosti, močenie podľa hodín, využívanie močových katétrov alebo i využitie absorbujúcich podložiek.
Samozrejme, pokiaľ je príčina vážnejšia, využíva sa farmakologický prístup.

V dnešnej dobe sa netreba báť vyhľadať lekára s týmto problémom, pretože možnosti liečby zahŕňajú paletu neinvazívnych výkonov, ktorými sa môžete raz a navždy zbaviť problému, ktorý znižuje kvalitu Vášho života.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/overactive-bladder/diagnosis-treatment/drc-20355721

https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/o/overactive-bladder-(oab)