Noktúria ako príznak

Nočné močenie môže trápiť mužov aj ženy všetkých vekových kategórií. Pravdou je, že noktúriou trpia predovšetkým starší ľudia. Nutkanie na záchod, ktoré narušuje kľudný spánok, môže byť pomerne nezávažným príznakom starnutia organizmu. Avšak nezriedka je prejavom závažného a dosiaľ neobjaveného ochorenia. Čo všetko teda môže stáť za vznikom noktúrie?
● Problémy s prostatou,
● menopauza,
● tehotenstvo,
● vedľajšie účinky liekov,
● ochorenie obličiek a močového mechúra,
● choroby srdca,
● poruchy spánku,
● faktory životného štýlu (alkohol, kofeín, nadbytočný príjem tekutín).

Nočné prebúdzanie nesvedčí zdraviu

Spánok je prirodzenou súčasťou ľudského života. V jeho priebehu dochádza k regenerácii psychickej aj fyzickej zložky ľudského organizmu. Nočné návštevy toalety ale dokážu spoľahlivo narušiť kvalitu spánkového cyklu. Výsledkom je vznik mnohých zdravotných problémov. Spánok je nanajvýš dôležitý pre obnovu mozgového tkaniva. Mozog nám dáva pri nedostatku odpočinku zreteľne najavo problém ospalosťou, zmenami nálad, depresiami, nervozitou, agresivitou, poruchami pozornosti a pamäte. Nie inak je tomu u ostatných orgánov, ktoré rovnako potrebujú k svojej regenerácii odpočinok. Ľudia s noktúriou sú tak ohrození vznikom vysokého tlaku krvi, infarktu myokardu, cievnymi mozgovými príhodami, obezitou či cukrovkou.

OCHORENIA U MUŽOV S NOKTÚRIOU

2447 mužov v štúdii
52 priemerný vek
6,5 % diabetes mellitus
32 % vysoký krvný tlak
15, % ischemická choroba srdca
19 % zomrelo

Zvýšené riziko úrazov

Výskumy jasne ukazujú, že noktúria stojí za zvýšením úmrtnosti. Príznak, ktorý je často neprávom prehliadaný, sa tak stáva nenápadným zabijakom. Okrem ochorení srdca a ciev sú závažnými komplikáciami pády a epizódy mikrospánku. Narušený spánkový cyklus totiž vedie k vzniku značnej ospalosti v priebehu nasledujúceho dňa. Predovšetkým starší ľudia sú potom náchylní k pádom, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné zranenia v podobe krvácania a zlomenín. Mikrospánok za volantom sa zase neraz stáva príčinou závažných dopravných nehôd.
Nočné močenie rozhodne nie je dobré podceňovať. Noktúria je totiž ochorením s mnohými dôsledkami, od tých menej závažných až po život ohrozujúce. V každom prípade je lepšie navštíviť svojho ošetrujúceho lekára alebo urológa a zveriť sa mu so svojimi ťažkosťami.