V dnešnej dobe sa veľmi často hovorí o problémoch s prostatou, o prevencií a ochoreniach spojené s týmto orgánom, ale mnohí z nás vlastne netušia kde sa prostata nachádza a k čomu nám vlastne slúži.  

Čo a kde je prostata ? 

Predstojná žľaza, prostata (lat.), je pridatná pohlavná žľaza každého muža, uložená v malej pánvi. Pri probléme si predstaviť niečo ako „malú pánvu“, si môžeme vizualizovať malý orgán – veľkosti  ako vlašský orech, ktorý sa nachádza hneď pod močovým mechúrom, a ako prstenec obkružuje močovú trubicu. Pohľadom predo-zadným, sa pred ňou nachádza lonová kosť a zo zadnej strany a dotýka konečníka. 

To je samozrejme dôvod, prečo sa k jej vyšetreniu využíva rektálny prístup. 

Funkcia prostaty

Predstojná žľaza vylučuje sekrét, ktorý sa pri ejakulácií mieša so spermiami a tvorí 15-30% ejakulátu. Samotný sekrét prostaty je bezfarebný a ma typický zápach. 

Obsah tohto obsahu je v zložení : bielkoviny 1%, imunoglobuliny, proteázy, prostatický specifický antigén (PSA), spermin, spermidin, prostaglandiny, kyselinu citrónovú a zinok. 

Každá z týchto látok je dôležitá pri transporte a výžive spermií a tým spoločne pomáhajú oplodneniu.

Proteázy a PSA udržujú spermie dostatočne riedke, spermin a spermidin pomáhajú pohyblivosti spermií, prostaglandiny dokonca stimulujú svalovinu maternice a kyselina citrónová slúži k udržovaniu správneho pH. 

Žľazu v činnosti udržuje mužský pohlavný hormón testosterón, bez ktorého produkcia sekrétu ustáva a žľaza časom involuje (zaniká, znehodnocuje sa). 

Zväčšenie prostaty 

Normálna hmostnosť prostaty je u dospelého muža zhruba 15-20g a pri zväčšení môže v extréme dostiahnúť až 1 000g. Ale prečo je tomu tak ?

Zväčšená prostata postihuje všetkých mužov, ktorí sa dožijú s funkčnými semeníkmi dostatočne vysokého veku. Veľkosť prostaty však nekoreluje s obtiažami a to znamená, že veľká prostata môže byť úplne bez príznakov a naopak len malé zväčšenie, môže spôsobiť starosti. 

Problém je v tom, že prostata pri raste fyzicky utláča spodinu močového mechúra, v ktorom následkom tohto dráždenia vzrastá počet adrenogenných receptorov alfa. Ich podráždením dochádza ku reflexnému stiahnutiu hrdla močového mechúra, prostaty a časti močovej trubice. Rovnako ak prostata rastie aj „dovnútra“, utláča močovú trubicu a mechanicky ju zviera. 

S týmito poznatkami môžeme demonštrovať príznaky, spojene so zväčšením žľazy:

–       Močový mechúr sa rýchlo naplní 

–       Moč nemôže odtekať 

–       Objavuje sa časté močenie, nočné močenie a dráždivý mechúr

–       Muž ma slabý prúd moče

–       Môže dochádza k premnoženou baktérií vplyvom zadržovania moču. 

Dôvod prečo dochádza k tomuto mechanizmu nie je známy. Štatisticky však súvisí s tzv. západným štýlom života – nedostatkom pohybu, nadbytkom soleného a koreneného jedla, nadmernou konzumáciou alkoholu či kofeínu.

Naopak veľmi dobrý je pohyb, šport, no neodporúča sa jazda na bicykli s úzkym sedlom kvôli útlaku a mechanickému dráždeniu samotnej žľazy. Rovnako aj zdravá a pestrá strava plná vitamínov a vlákniny. 

Zdroje :

cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/lecba-obtizi-souvisejicich-se-zvetsenou-prostatou/

použitá literatúra :

ČIHÁK, Radomír. Anotomie. 2. vydání. Praha : Grada, 2002. 488 s. ISBN 80-247-0143-X.